خدمات درمانی در روسیه

تنها مراقبت های اولیه و اورژانس برای شهروندان خارجی روسیه رایگان است.

در روسیه، خدمات درمانی توسط دولت و شرکت های خصوصی عرضه می شود. برای دریافت خدمات درمانی در مراکز درمانی، بیمارستان های دولتی و کلینیک های دانشجویی به بیمه درمان نیازخواهید داشت. کلینیک های خصوصی در صورتی بیمار را پذیرش می کنند که هزینه ها توسط بیمارپرداخت شود.

کمک های اولیه
در صورت بروز حادثه و نیاز شخص به خدمات اورژانسی، کمک های اولیه توسط ماموران پلیس، افسران ارتش، و نیروهای امداد و نجات و آتش نشانان انجام می گیرد.
خدمات اورژانسی

در مواردی که حادثه منجر به خطر افتادن جان یا سلامت فرد شود (بروز تصادف رانندگی، صدمات، و غیره) خدمات اورژانسی توسط بیمارستان های دولتی در اختیار بیمار قرار می گیرد. پزشکان موظف هستند تا شرایط بیمار را به حالت ثابت برگردانند و مراقبت های بعدی تنها در صورت داشتن بیمه یا پرداخت هزینه های درمان امکانپذیر خواهد بود.

تمامی موارد خدمات دیگر درمانی دارای هزینه هستند. برای دریافت اینگونه خدمات، دانشجویان خارجی موظف به دریافت بیمه می باشند. پس از دریافت بیمه، مواردی چون چکاپ های دوره ای، آزمایشات، مشاوره متخصص و دارو تحت پوشش شرکت بیمه خواهد بود.

بیمه سلامت اختیاری

دانشجویان خارجی معمولا برای یک دوره طولانی مدت 4 تا 5 ساله به روسیه می روند که همین امر سبب می شود بیمه سفر که از کشور مبدا دریافت کرده اند مناسب این منظور نباشد. این گونه بیمه نامه ها مورد قبول در اکثر بیمارستان های روسیه نمی باشند و در نتیجه هزینه های درمان باید توسط بیمار پرداخت شود و پس از بازگشت به کشورشان می توانند هزینه درمان را از شرکت بیمه خود پس بگیرند. این روش برای دانشجویانی که در حال تحصیل در خارج هستند روشی نامناسب و سخت می باشد.

در هنگام ورود به روسیه شما موظف به خرید بیمه اختیاری (VHI) هستنید. این بیمه نامه پوشش دهنده حداقل خدمات درمانی مورد تایید قانون کشور روسیه است (شامل نگهداری از بیمار، بستری در بیمارستان و انتقال به بیمارستان می شود). این بیمه نامه در کلینیک ها و بیمارستان هایی که در نزدیکی محل تحصیل یا اقامت شما قرار دارند مورد پذیرش می باشند. در این صورت شما لازم نیست هزینه ای را به پزشک پرداخت کنید و همراه داشتن بیمه نامه و کارت دانشجویی کافی می باشد.

 

پیش از سفر به روسیه با دانشگاه خود تماس بگیرید و درباره اینکه آیا دانشگاه در ارتباط با VHI می تواند شما را راهنمایی کند، اطلاعات کسب نمایید. این موضوع معمولا توسط بخش بین الملل دانشگاه هماهنگ می شود. دانشگاه برای خرید بیمه از شرکت های طرف قرارداد دانشگاه و با تخفیف به شما راهنمایی های لازم را می دهد. شما می توانید خودتان نیز بصورت مستقل نسبت به خرید VHI اقدام نمایید اما اگر از طریق دانشگاه این کار صورت پذیرد به نفع تان خواهد بود.

بر اساس قانون سال 2016 روسیه، افراد خارجی که وارد روسیه می شوند، به محض ورود لازم است بیمه شوند. به یاد داشته باشید از تاریخ 1 می 2016 حداقل قیمت بیمه توسط شرکت های خصوصی برای شهروندان خارجی به مبلغ 100 هزار روبل (1،660 دلار) افزایش یافته است.

هزینه VHI چقدر است؟

 

هزینه VHI بستگی به منطقه، دامنه خدمات و مدت اعتبار (از سه ماه تا یکسال) بیمه نامه دارد. در سال 2019 قیمت بیمه برای دانشجویان خارجی محصل در دانشگاه های مسکو بین 4000 تا 12000 روبل (61 تا 184 دلار) بوده است.

برای دریافت VHI چه مدارکی لازم است؟

معمولا پاسپورت و کارت مهاجرت لازم است. در بعضی موارد معرفی نامه از دانشگاه هم لازم است. برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا با بخش بین الملل دانشگاه یا شرکت های بیمه تماس بگیرید.