سوالات متداول

روسیه (شوروی سابق) از دوران گذشته به عنوان یکی از ابر قدرتهای علمی و نظامی و اقتصادی در دنیا به حساب می آمده است. مهمترین دلیل آن علاوه بر برخورداری از ذخایر بالای سوختهای فسیلی همچون گاز، نفت، و معدنی همچون الماس و طلا و ........ پیشرو بودن این کشور در علم و توسعه علمی این کشور بوده است. روسیه در علوم پایه همچون زیست ، شیمی ، فیزیک ، ریاضیات در علوم نوین علوم مهندسی، مکانیک، الکترونیک، هسته ای، هوا فضا، علوم کامپیوتر و معماری ، شهرسازی و عمران نانو و بسیاری دیگر از علوم دیگر جزو چند کشور اول جهان می باشد. بالا بودن کیفیت آموزش در روسیه و تربیت متخصصان طراز اول باعث شده است تا بسیاری از کشورها نیز در به خدمت گرفتن متخصصین تحصیل کرده در روسیه از یکدیگر پیشی بگیرند.

در حال حاضر روسیه به دلیل اخذ پذیرش آسان و پایینتر بودن هزینه تحصیل و زندگی و فراهم بودن امکانات رفاهی و جتماعی و همچنین تعدد بالای دانشگاههای طراز اول دنیا در این کشور بسیاری از دانشجویان جویای علم و دانش را از سراسر دنیا به این کشور کشانده که بسیاری از آنان پس از فارق التحصیلی در کشورهای خود و یا در کشورهای اروپایی و آمریکا در پستهای مهم مشغول به کار و فعالییت مشغول هستند.

با توجه به آنکه سیستم تدریس در مراکز آموزش عالی روسیه عملی محور هستند اکثر دانشگاههای روسیه مجهز به آزمایشگاهها و کارگاههای مجهز هستند که دانشجو علاوه بر کسب دانش تئوری در طول تحصیل مسلط به کارهای عملی هستند و به راحتی در شرکتها ، کارخانه ها و مراکز علمی دنیا جذب میشوند.

اخذ پذیرش نیز در روسیه به دلیل آسانی و نداشتن محدودیت سنی برای تحصیل در مراکز آموزش علمی روسیه علاوه بر موارد ذکر شده دلیل دیگری در جذب دانشجوهای خارجی در این کشور می باشد.

زبان رسمی آموزش در سیستم آمزشی روسیه به زبان روسیه می باشد و دانشجوهای بومی به این زبان در دانشگاهها مشغول به تحصیل هستند دانشجویان خارجی که قصد دارند از کیفیت بالاتر آموزشی برخوردار شوند و در کنار دانشجویان روسی به تحصیل بپردازند توصیه می شود که به زبان روسی تحصیل نمایند اما لازم به ذکر است که بعضی از دانشگاهها این امکان را برای دانشجویان خارجی فرآهم ساخته اند که در بعضی از رشته ها ( رشته های پر طرفدار تر) به زبان انگلیسی تحصیل نمایند. متقاضیان می توانند دانشگاههایی که امکان تحصیل به زبان انگلیسی فرآهم شده است را در سایت موسسه جستجو نمایند.

نکته: تحصیل در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و رشته های مرتبط بر اساس آیین نامه وزارت بهداشت ایران تنها در دانشگاههای مورد تایید این وزارت خانه و به زبان روسی مورد تایید خواهد بود. اما افرادی بعد از فراغت از تحصیل نیازی به تایید مدارکشان در وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران نداشته باشند می توانند در دانشگاههای دارای زبان انگلیسی به تحصیل در این رشته ها بپردازند. تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی، دارو سازی و ..... به زبان انگلیسی معتبر می باشد.

در روسیه هزینه تحصیل در دانشگاههای مختلف و در شهرهای مختلف متفاوت است .به طور معمول هزینه تحصیل در دانشگاههای مستقر در کلانشهرها به خصوص شهرهای مسکو و سنت پترزبورگ بالاتر است و در شهرهای دیگر با توجه به بزرگی شهرها و دوری و نزدیکی به این کلانشهر به نسبت پایینتر می باشد، البته نمی توان گفت که الزاما تحصیل در دانشگاههای با شهریه بالاتر و مستقر در مسکو و سنت پترزبورگ از سطح بالاتری برخوردار ست در صورتی که دانشگاههای دیگر مثل کازان، نووسیبریسک، باشقیرستان ، سامارا و بسیاری از شهرهای دیگر در رتبه های بالا بین المللی علمی و پژوهشی بالایی برخوردار هستند و کیفیت آموزش بسیار بالایی دارند اما شاید به دلیل راحت تر بودن رفت و آمد به این شهرها( مسکو و سنت پترزبورگ) برای دانشجویان خارجی این شهرها انتخاب اول به شمار می آید ولی برای افرادی که می خواهند شهریه کمتری بابت تحصیل و هزینه کمتری برای زندگی و هزینه های روزمره بپردازند شهرهای دیگر می تواند انتخاب بهتری برای متقاضیان به تحصیل در کشور روسیه باشد.

در روسیه هزینه تحصیل در دانشگاهها و رشته های مختلف و  متفاوت است.

 

میانگین هزینه در دوره مقدماتی (پادفک) از 2500 دلار تا 7000 دلار  سالانه می باشد.

میانگین تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی از 4500 تا 8000 دلار سالانه ( دانشکاههای مورد تایید وزارت بهداشت)

هزینه رشته در رشته های فنی مهندسی و علوم انسانی و علوم پایه از 3500 تا 6500 دلار سالانه می باشد)

هزینه خوابگاه نیز بسته به کیفیت خوابگاه و دانشگاهها از 500 تا 2000 دلار سالانه.

نکته : جهت اطلاع از جزئیات شهریه ها در دانشکاهها مختلف و رشته های مختلف می توانید در سایت در بخش مربوطه مشاهده نمایید و یا با کارشناسان موسسه تماس بگیرید.

هزینه های روزمره اعم از ایاب و ذهاب و خوراک و ..... برای هر فرد و با توجه به شرایط فردی متفاوت ست اما هزینه متوسط و معمول در روسیه در شهرکلانشهرها از 300 تا 400 دلار ماهانه می باشد.

در بلاروس و شهرهای دیگر روسیه میانگین هزینه ها از 250 تا 300 دلار ماهانه می باشد.

لازم به ذکر است که دانشجویان می توانند از خدمات و تعرفه های دانشجویی در استفاده از وسائط نقلیه عمومی و استفاده از مراکز تفریحی و اجتماعی استفاده نمایند.

هزینه بیمه نیز به صورت سالانه بین 200 تا 300 دلار سالانه می باشد که بر اساس آن کلیه هزینه های درمانی و بیمارستانی در صورت نیاز برای افراد تحت پوشش بیمه کاملا رایگان می باشد.