هزینه اقامت

رایج ترین نوع سکونت در روسیه برای دانشجویان خارجی خوابگاه دانشجویی، آپارتمان اجاره ای یا میزبانی توسط یک خانواده روس می باشد. خیلی مهم است که محل سکونتی که برای زندگی انتخاب می کنید، متناسب با بودجه شما باشد. همه جوانب را بسنجید و تمام نقاط ضعف و قوت را ببینید و سپس قرارداد ببندید. انتخاب شما برای محل سکونتی که برای زندگی انتخاب می کنید تاثیر مستقیم بر روی موفقیت تحصیلی شما دارد.

خوابگاه دانشجویی

این گزینه کم هزینه ترین می باشد. دانشجویان خارجی و دانشجویان روسی که از شهرهای دیگر برای تحصیل آمده اند مجاز به سکونت در خوابگاه می باشند. معمولا خوابگاه ها در محل خود دانشگاه یا در نزدیکی آن واقع شده اند. در بیشتر موارد در هر اتاق دو تا چهار دانشجو زندگی می کند. در یک اتاق خوابگاه معمولا اقلامی چون میز نوشتار، صندلی، کمد و تخت خواب موجود است. خوابگاه های دانشجویی معمولا دارای آشپزخانه مشترک، باشگاه ورزشی، غذاخوری و خشکشویی می باشند. یک نگهبان هم صورت دائم در محدوده خوابگاه حضور دارد.

هزینه خوابگاه توسط هر دانشگاه معین می گردد. هزینه اجاره ماهیانه خوابگاه 500 تا 5000 روبل می باشد و این مقدار بستگی به دانشگاه و شهر محل تحصیل شما دارد. هزینه زندگی در خوابگاه به مراتب کمتر از زندگی در آپارتمان می باشد. هزینه اجاره می تواند بصورت ترمی یا ماهانه پرداخت شود. در صورت پرداخت یکجای هزینه سالیانه، اکثر دانشگاه ها تخفیف برای دانشجویان قائل می شوند. دانشجویانی که در خوابگاه زندگی می کنند می بایست تابع قوانین خاصی باشند. مشخص ترین آن ها شامل مواردی چون عدم آسیب رسانی به وسایل اتاق، تمیز نگه داشتن اتاق، اجتناب از ایجاد صداهای اضافی (صدای موسیقی بلند)، در صورت غیبت طولانی مدت لازم است مسئول اقامتی را مطلع نمایید. سیگار کشیدن در خوابگاه ها غیر مجاز می باشد.

شما واجد دریافت اتاق در خوابگاه هستید اگر:

بیمه نامه اختیاری برای دانشجویان شهر مسکو از 4،000 تا 12،000 روبل (60 تا 180 دلار) در سال می باشد. بیمه نامه می بایست کل سال تحصیلی را پوشش دهد، اما دانشگاه ها ملزم هستند هزینه بیمه را بصورت سالیانه یا ترمی دریافت نمایند.

  • دانشجوی تمام وقت در یکی از رشته های اصلی دانشگاه باشید
  • دانشجوی پاره وقت در یکی از رشته های اصلی دانشگاه باشید

برای آگاهی از اینکه واجد دریافت خوابگاه هستید، در حین ثبت نام در دانشگاه این موضوع را از نماینده دانشگاه جویا شوید یا اینکه وب سایت دانشگاه را بررسی نمایید. مطمئن باشید که از ابتدا به موارد زیر توجه نمایید:

  • محل فیزیکی خوابگاه
  • نوع اتاق ها و امکانات موجود
  • هزینه ها و روش ها و شرایط پرداخت هزینه

اگر همه موارد مورد قبول شما هستند، می توانید درخواست تان را برای اقامت ارسال کنید.

به یاد داشته باشید که تنها می توانید از طریق نماینده دانشگاه در خوابگاه اتاق بگیرید. برای این امر لازم است فرم اجاره را نیز تکمیل نمایید. شرکت ها یا افرادی که مدعی هستند می توانند برای شما در خوابگاه جا بگیرند، کلاهبردار هستند.

آپارتمان اجاره های

اگر دانشگاه شما خوابگاه ندارد یا به هر دلیلی زندگی در خوابگاه بین گزینه های شما نیست، پیشنهاد ما برای شما این است که در جستجوی آپارتمان یا اتاق اجاره ای باشید. طبیعتا هزینه آن بیشتر خواهد بود اما قادر خواهید بود به سلیقه خودتان محلی را با اندازه ای از راحتی که مد نظرتان است را پیدا کنید. اگر تصمیم به اجاره آپارتمان به اتفاق هم دانشگاهی های خود را دارید، می توانید همسایگان تان را خودتان انتخاب نمایید.

مسکو و سنت پترزبورگ بعنوان گران ترین شهر ها برای اجاره آپارتمان ها شناخته می شوند. هر چه شهر کوچکتر باشد و از شهر های بزرگ و مهم دورتر باشد، هزینه اجاره آن نیز پایین تر خواهد بود. بعنوان مثال در سال 2019 هزینه اجاره در مسکو برای یک اتاق 15 تا 20 هزار روبل (230 تا 307 دلار) در ماه می باشید در حالیکه هزینه اجاره همین آپارتمان در نووسیبیرسک 50 درصد ارزان تر می باشد.

بعضی دانشگاه ها به دانشجویان در پیدا کردن محل سکونت یاری می دهند مثلا برای پیدا کردن خانواده ای که بتواند میزبان دانشجو باشد. در این حین که در جستجوی آپارتمان هستید می توانید موقتا در خوابگاه سکونت داشته باشید. اگر دانشگاه شما چنین خدماتی را عرضه نمی کند می توانید از سایت هایی چون cian.ru, irr.ru, avito.ru استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که علاوه بر اجاره لازم است به اندازه یک ماه اجاره بعنوان ودیعه یا همان رهن در اختیار صاحب ملک سپرده شود.